نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس

نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس

نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس یکی از انواع روش هایی است که برای پوشش دیوار مورد استفاده قرار می گیرد.

کنیتکس یکی از رنگ های پرطرفدار و کاربردی برای فضای داخلی و نمای ساختمان است زیرا مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل جوی و محیطی دارد.

رنگ کنیتکس ترکیبی از مواد رنگی، پرلیت، پنبه نسوز و رزین سنتیک بوده و در انواع بافت درشت و نرم ارائه می شود.

در واقع از این رنگ برای محافظت از سطوح در برابر عوامل خارجی استفاده می شود. علاوه بر دوام، پوشش دهی این رنگ نیز بسیار بالا بوده و قابلیت پنهان کردن تمامی نقص های ساختاری را دارد.

از این رنگ بر روی سطوح فلزی، گچی، سیمانی، سنگی و … استفاده می شود.

بافت سطوحی که با استفاده از کنیتکس رنگ آمیزی شده اند برجسته است به صورتی که با دست کشیدن بر روی سطح مورد نظر برجستگی آن را کاملاً احساس خواهید کرد.

در این مطلب به بررسی رنگ کنیتکس، انواع آن و مزایا و معایب این رنگ کاربردی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.

انواع رنگ کنیتکس

رنگ کنیتکس براساس نوع حلال به سه دسته تقسیم می شود که هر یک کاربرد خاص خود را دارند.

  1. نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس پلاستیک

از رنگ کنیتکس پلاستیک برای رنگ آمیزی فضای داخلی ساختمان و مکان هایی که در معرض آب نیستند استفاده می شود. حلال این رنگ مانند رنگ پلاستیک آب است به همین دلیل فاقد هرگونه بوی زننده و نامطبوعی بوده و به سرعت خشک می شود. از دیگر مزایای این رنگ می توان به عدم اشتعال اشاره نمود.

آبگریز نبودن مهمترین ایراد آن است، به صورتی که در تماس با آب رطوبت آن را به خود جذب نموده و حالت چسبندگی اش را از دست می دهد. در نتیجه این رنگ قابلیت شست و شو نیز ندارد.

  1. نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس روغنی

از کنیتکس روغنی هم برای فضای داخلی و هم برای نمای ساختمان استفاده می شود. آبگریز بودن مهمترین مزیت آن است، به همین دلیل می توان به راحتی برای نمای ساختمان و محیط های مرطوب از این رنگ استفاده نمود در نتیجه قابلیت شست و شو نیز دارد.

حلال رنگ کنیتکس روغنی بنزین است به همین دلیل بوی نامطبوعی دارد و دیر خشک می شود. علاوه بر این باید تا زمان خشک شدن کامل در معرض آتش قرار نگیرد زیرا بنزین قابل اشتعال بوده و دچار سانحه آتش سوزی می شود. کوچکترین جرقه حتی کلید برق می تواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد.

 کنیتکس روغنی به دلیل داشتن طرح برجسته جلوه ی نمای بیرونی ساختمان را چندین برابر زیباتر و جذاب تر نشان می دهد. این رنگ بر پایه رزین های آلکیدی لانگ 70 درصد تهیه شده و در برابر پوسته پوسته شدن، ترک خوردن و شرایط جوی اعم از بارندگی و تابش مستقیم نور خورشید بسیار مقاوم است.

به علت دارا بودن درصد بالایی از رزین، چسبندگی بالایی داشته و پس از خشک شدن به هیچ وجه دانه های پرلایت آن از سطح جدا نخواهند شد. استحکام نهایی این رنگ پس از سه هفته مشخص شده و نوع دانه بندی نیز براساس مواد پرلایت تعیین خواهد شد.

وزن کنیتکس روغنی بسیار کم است به همین دلیل بار کمتری بر روی ساختمان وارد می کند. همچنین می توان از آن بر روی انواع سطوح چوبی، فلزی، آهنی، گچی، سیمانی و … استفاده نمود.

  1. نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس اکریلیک

رنگ کنیتکس اکریلیک در واقع ترکیبی از دو رنگ پلاستیک و روغنی است. این رنگ کاربرد بیشتری نسبت به دو نوع ذکر شده دارد زیرا حلال آن آب بوده و سریع تر خشک می شود همچنین آبگریز است و قابلیت شست و شو دارد. از کنیتکس اکریلیک برای رنگ آمیزی فضای داخلی و بیرونی ساختمان استفاده می شود.

نداشتن بوی نامطبوع و عدم اشتعال از دیگر مزایای این رنگ هستند همچنین قابل اجرا بر روی انواع سطوح صاف و زبر می باشد. کنیتکس اکریلیک رنگبندی متنوع و بافت برجسته ای دارد به همین دلیل برای فضاهای کوچک انتخابی ایده آل است زیرا محیط را بزرگ تر از آنچه هست نشان می دهد. قیمت کنیتکس اکریلیک به دلیل مزایای آن نسبت به انواع دیگر بالاتر است.

انواع بافت کنیتکس

هریک از رنگ های کنیتکس پلاستیک، روغنی و اکریلیک از نظر نوع بافت به سه دسته تقسیم می شوند:

1. ریزدانه یا بافت ریز

قابل استفاده برای فضاهای داخلی و خارجی بوده و این قابلیت را دارد که بدون ایجاد تغییر در خطوط اصلی معماری پوششی جذاب و بادوام ایجاد نماید. به این بافت، بافت نرم هم گفته می شود.

2. متوسط

برای فضاهای خارجی، محافظت و همچنین دکور مورد استفاده قرار می گیرد.

3. درشت دانه یا بافت درشت

بیشتر بر روی سطوحی با کیفیت پایین و یا سطوحی که کار تعمیرات بر روی آن ها انجام شده است مورد استفاده قرار می گیرد. بافت درشت یا زبر معمولاً برای پنهان نمودن لکه ها و نواحی تعمیر شده استفاده می شود. این بافت قادر به ایجاد سطحی یکنواخت و پوشاندن ناهمواری ها و ایرادات سطح است.
مزایای نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس

* پنهان کردن نقص های ساختاری

کنیتکس دارای بافت یکنواختی است به همین دلیل لکه ها و نواقص سطوح را می پوشاند. سوراخ ها، ترک ها، برجستگی و فرو رفتگی و همچنین لکه ها با استفاده از کنیتکس بدون ایجاد تغییر در خطوط اصلی معماری پوشانده می شوند.

* پوشش کامل نما و مقاومت بالا

این رنگ ترک نمی خورد، پوسته پوسته نمی شود و طول عمر مفید آن بین 10 تا 15 سال است. در برابر انواع عوامل جوی مانند بارندگی و تابش مستقیم نور آفتاب کاملاً مقاوم بوده و تغییر رنگ نمی دهد مگر پس از مدت زمان طولانی.

* کاهش رطوبت

رنگ کنیتکس در واقع نوعی پوشش محافظتی است که مانع زوال در اثر خوردگی و سایش می شود. این رنگ در هر ضخامتی که مورد استفاده قرار گیرد می تواند پوشش ضد خوردگی بسیار عالی باشد. از طرفی غلظت رطوبت را بر روی لوله ها، تجهیزات، داربست ها و به طور کلی هر سطحی که آن را پوشش می دهد کاهش خواهد داد.

* محافظت از سطوح فلزی

کنیتکس با بافتی که دارد ظاهر بی روح فلزات را از بین برده و سطح آن ها را زیباتر می کند. همچنین از پوسته پوسته و ورقه شدن فلزات به دلیل داشتن انعطاف بالا، مقاومت شیمیایی و چسبندگی جلوگیری می نماید.

* عدم نیاز به گچکاری

کنیتکس را می توان جایگزینی برای گچ کاری در نظر گرفت. این مورد توسط بسیاری از مرجع کدهای خارجی تأیید شده است. استفاده از کنیتکس به جای پوشش سنتی گچکاری منجر به صرفه جویی در زمان و هزینه می شود.

* تنوع رنگ

کنیتکس تنوع رنگ فوق العاده ای داشته و متناسب با هر سلیقه ای است. تنوع رنگ بالا این امکان را فراهم می کند که کاربر برای هر نوع دکوراسیونی بتواند از این رنگ استفاده نماید.

* مقاوم در برابر ضربه

به دلیل خاصیت ارتجاعی بسیار بالا و انعطاف پذیری مناسب در برابر هرگونه ضربه فوق العاده مقاوم است.

* چسبندگی زیاد

چسبندگی زیاد امکان استفاده از این رنگ را بر روی انواع سطوح فلزی، بتنی، چوبی و …. فراهم می کند.

* بافت متنوع

بافت الیافی به صورت ریزدانه، درشت دانه و متوسط موجود بوده و هریک کاربرد خاص خود را دارند. به عنوان مثال از بافت ریزدانه به طور معمول برای فضای داخلی ساختمان و از درشت دانه برای نما و فضای بیرونی استفاده می شود.

* مقاوم در برابر حرارت و صوت

به دلیل استفاده از مواد ضدآتش زا در بافت سلولزی این رنگ، کنیتکس مقاوم به حرارت بوده و امکان آتش سوزی آن بسیار کم است. همچنین عایق بسیار قوی در برابر آلودگی های صوتی نیز می باشد.
معایب نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس
رنگ کنیتکس مانند هر نوع پوشش دیگری علاوه بر مزایا معایبی نیز دارد. برخی از معایب آن عبارتند از:

o کاهش کیفیت در برابر تابش مداوم نور خورشید
رنگ کنیتکس پس از مدت طولانی قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید کیفیت اولیه ی خود را از دست می دهد. بنابراین استفاده از این رنگ در مناطق دارای آب و هوای گرم برای نمای بیرونی ساختمان توصیه نمی شود.

o عدم امکان استفاده از انواع حلال بنزینی در فضاهای داخلی
رنگ کنیتکسی که حلال آن بنزین است را نباید در فضای داخلی مورد استفاده قرار داد زیرا بنزین بوی نامطبوعی دارد که برای مدت طولانی در فضا باقی خواهد ماند، علاوه بر این خطر آتش سوزی در حین کار نیز وجود خواهد داشت. بهتر است از این نوع رنگ برای فضاهایی استفاده شود که قرار است حداقل یک ماه پس از رنگ آمیزی خالی بمانند.

کاربرد رنگ کنیتکس

کنیتکس یکی از رنگ های خاصی است که برای جلوه دادن به فضا مورد استفاده قرار می گیرد. از این رنگ بیشتر برای لابی و راهروهای ساختمان ها استفاده می شود. عایق بودن نسبت به صوت و حرارت این رنگ را تبدیل به گزینه ای مناسب برای رنگ آمیزی دیوارهای داخلی واحدهای آپارتمانی کرده است. علاوه بر این می توان برای زیباسازی نما نیز از آن استفاده نمود. البته انتخاب نهایی وابسته به سلیقه ی کاربر است. می توان در فضاهای مختلف ساختمان از این رنگ استفاده کرد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

نحوه ی اجرای رنگ کنیتکس

  • ابتدا باید سطح مورد نظر آماده سازی شده و تمیز شود. سطح باید عاری از هرگونه آلودگی و گرد و غبار باشد. تمامی ترک ها و شکاف ها نیز بهتر است پوشانده شوند.
  • در صورتی که سطح پوسته پوسته باشد باید با استفاده از روش های مکانیکی لایه برداری شده و کاملاً یکدست شود. برای رنگ آمیزی سطح سیمانی باید حدود دو هفته از سیمان کاری گذشته باشد.
  • برای پوشش اولیه یا همان زیرسازی بهتر است از پرایمر آستری استفاده شود. این کار باعث می شود اجرا روی سطح راحت تر انجام شود.
  • برای رنگ آمیزی از پیستوله کنتیکس کاری استفاده می شود. اجرا با این روش بسیار سریع خواهد بود.
  • در صورت استفاده از کنتیکس روغنی باید اجازه دهید سطح به خوبی خشک شود علاوه بر این هیچگونه ماده ی اشتعال زایی نباید در نزدیکی سطح مورد نظر قرار گیرد.
  • غیر از کنتیکس روغنی بقیه ی انواع رنگ کنتیکس بوی نامطبوع و آزاردهنده ای ندارند.

پر کردن ترک های ایجاد شده در رنگ کنتیکس

رنگ کنتیکس دارای ویژگی های منحصر به فردی است که برخی از آن ها عبارتند از عایق صوتی، مقاوم در برابر آتش، مقاوم در برابر موریانه، پوشش دهنده ی نواقص ساختاری و … . این رنگ همانطور که گفته شد می تواند انواع ترک ها و نواقص ساختاری را بپوشاند اما تضمینی برای جلوگیری صد در صدی از ایجاد مجدد ترک ها وجود ندارد.

در واقع هیچ متریالی با این ویژگی تا کنون تولید نشده است. با توجه به خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری کنتیکس در صورت ایجاد مجدد ترک ها به شکل کمتری پدیدار می شوند. برای پوشاندن این ترک ها به مقدار کمی کنتیکس و یک چوب کبریت نیاز دارید. به خاطر داشته باشید که آب به هیچ وجه نباید به لایه های زیرین کنتیکس نفوذ کند. پوشاندن ترک ها با قلمو یا اسپری باعث می شود قسمت تعمیر شده مشخص بوده و به چشم بیاید.

برای نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس با ما در ارتباط باشید.